Ján Mazák, M255, mazak at dcs.fmph.uniba.sk
Body sa dajú získať len za domáce úlohy. Za každú úlohu je 10 bodov; dokopy bude úloh aspoň 12. Riešenia úloh sa odovzdávajú na cvičeniach na papieri alebo e-mailom.
Cvičenia pozostávajú z odpovedí na vaše otázky k rôznym predmetom, riešenia súvisiacich úloh, a postupného prebratia vybraných matematických tém (napr. úprava výrazov, logaritmy, matematické dôkazy, matematická indukcia, systematický rozbor možností). Moje poznámky k týmto témam (možno sa preberie viac či menej, než je v tomto dokumente): [pdf]
Úlohy skúste vyriešiť najprv samostatne, ak sa nedarí, skúste sa popýtať literatúry, internetu, umelej inteligencie či spolužiakov, prípadne mňa. Dôležité je písať riešenia úloh úplne samostatne, získate tak spätnú väzbu a zlepší sa vaša schopnosť písať zrozumiteľné stručné riešenia (bude sa vám to veľmi hodiť nielen počas najbližších pár rokov). Riešenia píšte v štýle matematickej olympiády, teda postup popisujte dostatočne podrobne na to, aby ste vedeli zdôvodniť správnosť jednotlivých krokov, úvah či výpočtov.
DÚ: [pdf]
Vo všeobecnosti sa zapisovanie dôkazov najlepšie človek naučí čítaním (najmä dobre napísaných) dôkazov a vlastnou praxou. Ani jedno z toho nemožno nahradiť rýchlokurzom. Prax v čítaní a zapisovaní v skoro hocijakom formálnom systéme je tiež užitočná pre programovanie; idey sú často tie isté, len formalizmus odlišný. (Vynikajúci príklad uvidíte v 2. ročníku pri databázach: zápis množín v matematickej notácii je priamočiaro ekvivalentný zápisu v iných dotazovacích jazykoch.)
Odporúčam nájsť si k preberanému učivu aspoň jeden alternatívny zdroj. Je tu síce riziko, že z toho bude človek viac zmätený ako predtým, ale tento stav je zvyčajne dočasný a nakoniec vaše poznanie posunie od povrchného k hlbšiemu pochopeniu. Napríklad ak porozumiete, aký efekt na následný dôkaz má mierna zmena v definícii pojmu.
Dobrým zdrojom pochopiteľných a dobre napísaných dôkazov sú riešenia matematickej olympiády, ktoré nájdete na stránke skmo.sk. Pridávam niekoľko ďalších materiálov (nepozeral som ich podrobne, ale vyzerajú v princípe v poriadku). Ak poznáte nejaký dobrý materiál v slovenčine, dajte mi vedieť.
Čítanie materiálov uvedených vyššie vám zároveň dá predstavu o úrovni vašej znalosti angličtiny. Ak zo seba nemáte dobrý dojem, skúste to napraviť čím skôr. Napríklad: