Michal Rjaško

Kontakt:

Praktické cvičenia z databáz 2023/2024 ZS

Michal Rjaško, rjasko at dcs.fmph.uniba.sk
Ján Mazák, M255, mazak at dcs.fmph.uniba.sk
English version

Domáce ulohy

Budú 3 a budú zverejnené na tomto mieste.

Domáca úloha č. 1

Domáca úloha č. 2

Domáca úloha č. 3

Cvičenie 11

Množstvo úloh na tomto cvičení je pomerne veľké, preto sú za 2 body: 1 bod za úlohy na vkladanie veľkých objemov dát a create function / trigger; 1 bod za úlohy v časti Transakcie a izolácia. Všetko stačí odovzdať do 20. 12.

Vkladanie veľkých objemov dát

Create function / trigger

Transakcie a izolácia


Cvičenie 10

SQLite

Pripojenie k databáze z prostredia programovacieho jazyka Java


Cvičenie 9

Constraints

Views

Indexy a query planner (EXPLAIN / ANALYZE)


Cvičenie 8

DDL, DML


Cvičenie 7

Window functions

Prístupové práva


Cvičenie 6

Rekurzia v SQL

Agregácia v SQL


Cvičenie 5

Agregácia v SQL

Agregácia v datalogu (nie je súčasťou hodnotenia na tomto predmete, ale je to užitočné cvičenie pre Úvod do databázových systémov)


Cvičenie 4

SQL

SQLite

PostgreSQL

Práca s interaktívnym terminálom PostgreSQL


Cvičenie 3

Datalog


Cvičenie 2

Datalog


Cvičenie 1

Prolog

Datalog na serveri cvika


Hodnotenie

Za každú z 3 domácich úloh je max. 30 bodov.

Ďalšie body sa získavajú za riešenie úloh jednotlivých cvičení: za každé z 12 cvičení 0 alebo 1 bod. Z bodov udeľovaných za jednotlivé cvičenia je potrebné na úspešné absolvovanie predmetu získať aspoň 9.

Do 3 dní po každom cvičení treba riešenia zadaných úloh odoslať e-mailom na adresu rjasko (zavinac) dcs.fmph.uniba.sk. Následne budú riešenia zbežne zhodnotené: v prípade dostatočnosti bude udelený 1 bod, v prípade nedostatočnosti bude študent vyzvaný riešenie doplniť (ak odovzdal aspoň niečo zmysluplné), na čo má ďalšie 3 dni, a potom dostane definitívne hodnotenie.

Nie je potrebné riešiť všetky úlohy; kritérium je mať (aspoň ako-tak správne) vyriešených cca 40% úloh z každej témy. Ak je sada úloh rozsiahlejšia, zvyčajne sú aspoň približne zoradené podľa obtiažnosti; ak chcete riešiť minimum úloh, vyberte si aj nejaké náročnejšie z druhej polovice. Odporúčaný postup je ísť zaradom a preskakovať úlohy, pri ktorých je jasné, že ich už vyriešiť viete (napr. sú podobné už vyriešeným úlohám a vidíte, v čom spočíva rozdiel a ako sa s ním vysporiadať).